Apteczka pierwszej pomocy jest obowiązkowa w samochodzie każdego kierowcy. Na każdym kroku możemy się spotkać z potrzebą skorzystania z jej zawartości. Na co dzień słyszymy ile jest wypadków i wiemy, że brak udzielenia pierwszej pomocy jest karalne. Nigdy nie wiemy kiedy będzie potrzebna i dlatego warto ją mieć zawsze przy sobie.

Apteczka powinna znajdować się w każdej szkole i placówkach gdzie przebywają dzieci. Wiadomo nie od dziś, że właśnie w szkołach dzieci są narażone na kontuzje. Musimy być przygotowani na każdą okoliczność.

Apteczki pierwszej pomocy powinny również znajdować się we wszystkich miejscach pracy. Jest to bowiem obowiązek każdego pracodawcy, aby dbać o bezpieczeństwo swoich pracowników. Powinna znajdować się w jednym, dobrze widocznym miejscu, dostępnym dla każdego. Oczywiście musi być sterylnie zapakowana i czysta. Higiena podczas używania jej zawartości, jest bardzo ważna, gdyż chcemy pomóc a nie jeszcze zaszkodzić. W domu również powinna być taka apteczka. Mimo, że nie jest obowiązkowa tak jak w wyżej wymienionych instytucjach ale i we własnym domu zdarzają się sytuacje, w których musimy skorzystać z pierwszej pomocy.
W mediach wciąż nagłaśniane jest, jak dużo jest wypadków, gdzie jednym z ważniejszych reakcji ludzi, jest właśnie skorzystanie z apteczki. Wypadki są niestety nieuniknione i musimy liczyć się z tym, że ten problem będzie niestety trwać dłużej. Czasami udzielenie pierwszej pomocy z użyciem apteczki może wystarczyć, aby uniknąć wizyt w szpitalach.